A panaszesetek analíziséről szóló cikksorozatunk legutóbbi részében megvizsgáltuk az elégedetlenség öt lépcsőfokát, és azok tüneteit, kísérőjelenségeit. Most ejtsünk néhány szót arról, melyik lépcsőfoknál érdemes beavatkozni a folyamatba a lehető legkedvezőbb végkimenetel érdekében – mindkét fél számára.
Minden rendelőbe jár olyan páciens, akit szinte mindenki név szerint ismer a csapatból, és az időpontja napján semmit sem várunk jobban, mint azt, hogy balhé nélkül túl legyünk az aktuális heti kezelésén. A fogászati szoftverek fejlesztői miatta találták ki a „problémás páciens”, vagy „nehéz beteg” opcionális jelöléseket.
Számtalan alkalommal tapasztaltam már azt, hogy a rendelői csapat egy jól ismert, korábban már kinyilvánított elégedetlenséget/panaszt a pillanatnyi béke érdekében szívesebben söpört a szőnyeg (pardon: jól takarítható műanyag padló) alá, mint hogy frontálisan és proaktívan közelítse meg ezt a kihívást jelentő pácienst.
Kimondtátok már az alábbi mondatok valamelyikét?
„Dehogy kérdeztem meg, hogy tetszik-e neki. Örülök, hogy ma nem volt balhé!”
„Én biztos nem hívom fel, ha ő nem panaszkodott, én nem bolygatom meg az állóvizet!”
„Én nem keresem a bajt. Addig jó, amíg csönd van.”
„Hülyeség lenne felhozni a múltkori dolgot, ha valami baja van, majd elmondja, úgysem ússzuk meg!”
Valószínűleg ismerős számodra az az érzelmi állapot, amely ezeket a mondatokat szüli. Senki nem szereti a konfliktusokat, vagy ha a munkáját, esetleg a kollégái munkáját becsmérlik, tehát természetes módon ódzkodunk ezektől a helyzetektől. Lássuk, hová vezet ez!
Ilyen módon képződik egy egyszerű elégedetlenségből egy elmélyültebb sérelem, amit már csak egy hajszál választ el attól, hogy hivatalos panasszá, rosszabb esetben követeléssé alakuljon.
Ha azonban az elégedettség hiányának állapotában, vagy végső esetben az elégedetlenség legelső jeleinél elkezdjük megkapargatni a felszínt, és nyíltan kommunikálunk a pácienssel arról, hogy mit vár tőlünk, mit tudunk abból teljesíteni és mik a korlátaink, a folyamat a következőképpen változik:
Mit tehetsz a gyakorlatban, ha az elégedetlenség jeleit tapasztalod?