Miért lenne tűz egy fogászaton? Miért kellene erről beszélnünk? Ez egy biztonságos hely, itt nem történhet semmi.
Sokan azt gondolhatjuk, hogy a fogászati rendelők tűzveszélyességi szempontból nézve olyanok, mint az otthonunk. Nincs igazán veszélyes anyag, és különben is miért kellene foglalkozni a témával, hiszen itt nem végez senki tűzveszélyes dolgokat.
A látszat és az érzés néha viszont csal, hiszen a fogászaton különböző vegyszereket és nagyfogyasztású berendezéseket használunk. Éppen ezért a tűz keletkezésének kockázata is nagyobb, mint otthonunkban.
A száraz részt tudjuk le máris az elején: hogy állunk a szabályzással?
Minden rendelő kötelessége, hogy minden vonatkozó jogszabálynak és előírásnak megfeleljen, nem kivétel ez alól a tűzvédelem sem. Általánosságban elmondható ma Magyarországon, hogy a fogászati rendelők méretei miatt legfeljebb 1-2 db tűzoltó készülék szükséges, illetve néhány jelölést kell kötelezően feltüntetni a falakon.
Mindannyian láttunk már vészkijárat jelző táblát, vagy éppen tűzoltó készüléket. Egyetérthetünk, hogy nem a legszebb tárgyak a rendelőben, de ezeknek a feladata nem is a szépség, hanem a funkciójuk betöltése. Különösen igaz ez egy színházban vagy éppen egy középkori várban. Ugye milyen „tájidegen” ott a poroltó, vagy egy csúnya zöld tábla? Hát persze, hogy az!
És a hasznosságuk? Ha baj van akkor segítenek nekünk? Igen! A lényeg itt van, ezért fontos, hogy ezek a tárgyak megtalálhatóak és elérhetőek legyenek mindenki számára.
Ha valahol keletkezik egy kis tűz, akkor egy porral oltóval könnyedén elolthatjuk, megakadályozva azt, hogy nagyobbra fejlődjön, és a lángok felemésszenek mindent. Persze ehhez az kell, hogy a tűzoltó készülék ne egy raktárban legyen elzárva, vagy éppen ajtótámaszként funkcionáljon. Fontos, hogy mindenki számára könnyen elérhető, és jól látható helyen legyen, ahogy az a várakban, színházakban is van.
Itt pedig a precízen elhelyezett táblák lesznek hasznunkra, hiszen remekül jelzik majd számunkra a kijárathoz vezető utat, még ha a füst korlátozhatja is a látásunkat.
Persze erre sokan azt mondják, hogy tábla nélkül is kitalálok, ismerem a helyet, nem lehet baj. Itt két dologra azért gondoljunk.
Fogászati rendelő lévén a személyzet természetesen nagyon jól ismeri a helyet, bármikor kitalál, de a páciens? Aki lehet aznap járt ott először? Nem elvárható tőlük, hogy teljes természetességgel azonnal megtalálják a kijáratot. Főleg, ha ideveszük a másik gondolatot is, a pánikot. Szerencsére egy átlagos ember életében nem mindennapos dolog égő házakban sétálgatni, és pont emiatt nem is tudjuk, hogy hogyan fogunk reagálni ezekre az extrém helyzetekre. A stressz, a pánik, az idegesség, a rossz látási viszonyok, a meleg, a mérgező füst: mind-mind olyan hatások, amikkel nem találkozunk sokzor. Ezért is jó ha a rendelőnk és mi magunk is felkészültek vagyunk minden eshetőségre.
Összességében mi nagyon fontosnak tartjuk, hogy a rendelők rendelkezzenek megfelelő tűzvédelemmel. Fontos, hogy a mindenkori szabályoknak megfeleljünk, de úgy gondoljuk sokkal többet ér a tudat, hogy ha valami baj van tudjuk mit kell tennünk. Illetve az eszközök, amik ebben segíteni tudnak a megfelelő helyen, mindenhonnan könnyen elérhetőek legyenek. Még ha ezért egy kicsit a dizájn oltárán áldozni is kell.
Bízzunk benne, hogy mindegyikünk maximum csak a takarítás során ér majd a tűzoltó készülékekhez. 🙂