Utólag is elnézést kérek a címadásért, de mivel kamaszkoromat a 90-es években éltem, a BRAVO és POPCORN magazinok címadási sémáit készségszinten sajátítottam el. Bevallom, a téma nem is magamtól jutott eszembe – a Fogorvosi Rendelővezetői Mesterkurzusunk egy korábbi résztvevője vetette fel a telefonbeszélgetésünk során, mikor a kolléganőjét regisztrálta a Recepciós képzésünkre.
Vessük fel a következő problémát! A rendelő recepciósát kifejezetten szeretik a páciensek, kis település lévén jól is ismerik, bizalommal fordulnak hozzá. Ügyes-bajos fogászati problémák felmerülése esetén is az az első gondolatuk, hogy majd a Bianka segít (természetesen a név fiktív). Ez eddig úgy gondolom, hogy Bianka munkájának remek értékmérője, mi lenne a recepciós-pácienskoordinátor munkájában fontosabb annál, mint a bizalom kiépítése? Igen ám, de valahogy a páciensek és Bianka között elkezdett elmosódni a professzionális határ. Már nem csak a rendelői telefonszámon, rendelési időben szerették volna elérni, ezért bejelölték őt ismerősnek a facebookon, innentől kezdve pedig Bianka már a zsebében hordozta zavartalan szabadidejének kerékkötőit. A telefonja kijelzőjén unos-untalan felvillan az új üzenetekről szóló értesítő, legyen reggel vagy este, csütörtök vagy vasárnap, egy nyugodt, laza rendelési nap, vagy a jellegzetes rendelői „mindenegyszerretörténés”. Az üzenetek pedig jönnek és jönnek.
Persze nem csak a recepciósok vannak ennek kitéve. Orvosként is előfordulhat, hogy nem húzol markáns határokat, és azon kapod magad, hogy a páciensek hirtelen a barátjuknak tekintenek.
Én ügyfélként örömmel üdvözlök minden korszerű kapcsolattartási formát, és úgy gondolom, hogy haladni a korral nem rossz ötlet. De ha átgondolatlanul, kontrollálatlanul alkalmazzátok, akkor több kárt okozhat, mint hasznot. Kevés bosszantóbb dolog van annál, mint amikor egy rendelő weboldalán vagy facebook oldalán felcsillan a messengeres kapcsolattartás lehetősége, ám az üzenetre
Ha a fenti három lehetőséget nem tudjátok kiküszöbölni, akkor azt javaslom, ne is kínáljátok fel ennek a lehetőségét a pácienseknek. A weboldalakra nem kötelező chat-modult beépíteni, a facebook oldalatokon pedig ki tudjátok kapcsolni a messengeres kapcsolattartási lehetőséget. És ebben nincsen semmi ciki! Hála istennek még nem általános elvárás egy fogorvosi magánrendelő felé a chates kapcsolattartás, csupán egy extra szolgáltatás, ami előnyére is válhat a rendelőnek, de csak akkor, ha van humán kapacitásotok foglalkozni vele. Minden más esetben többet árt, mint használ.
Az előbbiekben a céges-rendelői chat platformok előnyeiről és hátrányairól beszéltem, nem pedig az egyes recepciósok/orvosok személyes profilján keresztül történő messengerezésről – ez felvet még extra aggályokat. Ne feledkezzünk meg a rendelői dolgozók mentális egészségéről! Meghúzni a határokat a szerepeink között rettentően fontos, és minél kisebb a szervezet, általában annál könnyebben folynak egy másba a szerepek. Ez ideig óráig konfliktuskerülő megoldásnak tűnhet, de a belső feszültséget idővel fokozni fogja, ha a páciensek a 0-24 ügyfélszolgálatként tekintenek ránk.
Ha rendelőt vezetsz, munkaköri leírások és belső protokollok szintjén is szabályozhatod ezt – ám ne feledd, az írott protokoll önmagában nem fogja megoldani a helyzetet – azt megfelelő csapaton belüli kommunikációval tudod majd csak érvényesíteni.