Ha alpha- vagy Z generációs lennék, úgy kezdeném ezt az írást, hogy
„A legionella már aaaaanyira 2023 május…”
De sajnos egyik sem vagyok, így maradjunk a tárgyilagos megközelítésnél!
Hallottál már a pseudomonas aeruginosa nevű baktériumról? Ő a felelős a kórházi fertőzések kb. 10%-áért, és előszeretettel válik rezisztenssé az antibiotikumokkal szemben. Legyengült immunrendszerű személyekre jelent igazán veszélyt, sok egyéb mellett húgyúti fertőzést és tüdőgyulladást is okozhat. Bővebben itt olvashatsz róla.
Mivel nem vagyunk kórházhigiénés szakemberek, szokatlannak tűnhet tőlünk a téma, de mivel vannak hatósági vonzatai is, fontosnak tartottuk, hogy említést tegyünk róla.
Nemrégiben egy a szokottnál is alaposabb népegészségügyi helyszíni szemlén vettem részt, ahol a népegészségügyi ellenőr hölggyel érdekes beszélgetést folytattunk a témáról.
Elmondta, hogy a hozzájuk tartozó területeken elkezdték szigorúan ellenőrizni a fogorvosi kezelőegységekből nyert vizekben megtalálható pseudomonast, hiszen ez a baktérium biofilmet képes képezni a vízvezetékek és egyéb szerelékek belsejében. Különösen kedveli a pangó vizet, és a 20 °C feletti hőmérsékletet.
Mint kiderült, a levett vízminták igen nagy részéből mutatható ki a pseudomonas.
Ha rendelőt üzemeltetsz, mindenképpen vizsgáltass be vízmintát, és a jövőben tedd ezt rutinszerűvé. Érdemes a rendelőn belül több pontról is venni mintát, de a kezelőegységekből mindenképpen. Talán a legpraktikusabb, ha egyszerre végezteted a legionella minta vizsgálatával.
Ha a minta kimutatja a pseudomonas jelenlétét, ott fertőtlenítésre van szükség. Ennek módja kezelőegységenként eltérő lehet, legjobb ha a szakszervizesedtől kérsz ebben tanácsot. A fertőtlenítést követően természetesen kontroll mintát kell levetetni és bevizsgáltatni.
Spontán módon a napokban még nem tartom valószínűnek, de pl. Pest megyében ez is előfordulhat. De majdnem biztos vagyok abban, hogy a negatív vízminta bekerül a működési engedélyek kiadásának feltételei közé. Ma ebben a hatóságok még nem járnak el egységesen, számos olyan hivatalról tudok, ahol nem kérték kötelezően ezt a laborleletet az engedélyezési eljárásnál, máshol pedig már most is kötelező. Ami pedig a legionella esetében már teljesen általános az idővel a pseudomonas tekintetében is az lesz, amennyiben a hatóság komolyan veszi ezt az egészségügyi kockázatot és nagyobb szigorral lép fel ellene.