Tavaly júniusban történt velem egy érdekes eset. Működési engedélyt intéztem egy kedves ügyfelünknek Budapest agglomerációjában. A rendelő teljesen új kialakítású, gyönyörű, papírmunka hiánytalan, tárgyi feltételek rendben, külön helyiségben a csodaszép és vadonatúj OP-CT berendezés. Az OAH ugyan még nem küldte meg az engedélyét, dehát Felkészülten várjuk a Népegészségügy látogatását. Megérkezik az ügyintéző hölgy – már szinte baráti nexusban vagyunk, sokat beszéltünk az elmúlt időszakban. Ugyanis néhány nappal korábban vezették be az ESZENY rendszert, és az első csetlés-botlások közepette igyekeztünk megosztani egymással csekély tapasztalatainkat. (Az ESZENY-nyel kapcsolatos traumafeldolgozási kísérleteimet lásd itt és itt).
A szemle rendben lezajlik, mindenki boldog, ügyintézőnk már körmöli a jegyzőkönyvet, majd homlokráncolva megjegyzi:
-Sajnos a dento-alveoláris sebészet szakmára nem fogom tudni kiadni az engedélyt, mert a röntgennek még nincs meg az OAH engedélye.
-Valóban, még várjuk az OAH-tól az üzemeltetési engedélyt, ám a rendelet a tárgyi minimumfeltételek között EK kóddal jelöli a röntgent, azaz külső helyszínen is lehet biztosítani – felelem magabiztosan, s ellenállok a kísértésnek, hogy hozzátegyem: „mint az köztudott”.
-De most már kell a röntgen a sebészethez, anélkül nem adhatom ki – hangzott a magabiztos, ám érvektől mérsékelten terhelt válasz.
-Változott esetleg a rendelet? – kérdezem álnaívan, hiszen biztosan tudom, hogy nem változott, de nem szeretnék szégyent hozni az asszertív kommunikációt oktató kollégáimra.
-Jaaa, az nem változott. De a múlt héten kaptunk egy belső köremailt, szóval most már nem adhatjuk ki röntgen nélkül az engedélyt.
***Vörös köd***
***Tudatalattimban Franz Kafka, Örkény István és Slawomir Mrozek elégedetten szürcsölgetik a sörüket. ***
***Függöny.***
Mi történt a fenti esetben? Az egyszeri praxistanácsadó szembesült azzal, hogy az írott jog és a hatósági gyakorlat bizony nem mindig vág egybe.
A fent hivatkozott rendelet mellékletéből egyértelműen kiderül az, hogy egyik fogászati szakmának sem feltétele a helyszínen rendelkezésre álló röntgen – a pácienst el lehet küldeni egy beutalóval másik rendelőbe vagy röntgencentrumba is. Nyilván nehézkesebb a folyamat, kompromisszumos az orvosnak és a páciensnek is, de kétségkívül léteznek és működnek így rendelők, és néhány hónapja még működési engedélyt is kaptak minden fennakadás nélkül.
Egyértelműen. Úgy gondolom, hogy szakmailag is alátámasztható az, ha tárgyi feltétellé teszik a röntgenberendezéseket. Ez a bizonyos köremail azóta már több járási/kerületi hivatalban is elért a címzettekhez, a sebészet (dento-alveoláris, arc- állcsont és orális implantológia) szakmáknál Budapesten már a legtöbb kerületben elvárják, hogy a helyszínen elérhető legyen egy röntgenkészülék, de a múlt héten egy sima fogászati ellátás szakma engedélyezése akadt meg ezen a ponton.